The ceremony for the York Culture Awards 2017 was held at the York Minster on Thursday 23 November 2017.
Please find below the list of winners, highly commended and finalists from the event.
Photos will follow soon.

 

BEST COMMUNITY PROJECT OR EVENT
sponsored by York St John University

Winner: York River Art Market

Finalists: Everything Is Possible: The York Suffragettes by York Theatre Royal and Pilot Theatre
York Community Choir Festival

 

EXCELLENCE IN CULTURAL EDUCATION
sponsored by Yorkshire Ventures

Winner: Park Grove Primary Academy

Finalists: The Mount School York
York Jazz Initiative

 

EXCELLENCE IN CULTURAL EQUALITY AND DIVERSITY
sponsored by Joseph Rowntree Foundation

Winner: Show Me That I Matter by City of York Council

Finalists: Acting Up! Youth Theatre by Riding Lights Theatre Company
Out of Character Theatre Company

 

BEST CULTURAL EVENT OR FESTIVAL
sponsored by First Group

Winner: York Festival of Ideas

Highly Commended: York Early Music Festival

Finalists: Big City Read (“Regeneration” by Pat Barker)
SLAP (Salacious Live Alternative Performance) Weekender Festival
York Pride

 

BEST CULTURAL PARTNERSHIP
sponsored by Viridian FX

Winner: York St John University & illuminating York

Finalists: Those Magic Beans & York Barbican
York Theatre Royal & York Castle Museum

 

EXCELLENCE IN MEDIA ARTS
sponsored by University of York

Winner: VikingVR by DC Labs & York Museums Trust

Highly Commended: ColliderCase by Bright White

Finalists: River Poems by Jake Attree, Robert Powell & Ben Pugh
The Flood by Orillo Films

 

BEST PERFORMING ARTIST
sponsored by The Rise, Restaurant, Terrace & Bar

Winner: Katie Greenbrown

Highly Commended: Joshua Burnell

Finalist: Hyde Family Jam

 

BEST PRODUCTION
sponsored by Hungate York Regeneration

Winner: The Great Gatsby by Alex Wright

Finalists: Dr Dolittle by NE Musicals York
Turandot by York Opera

 

BEST VISUAL ARTIST
sponsored by Lotte Inch Gallery

Winner: Emily Sutton

Finalists: Bridget Bernadette Karn
Susan Aldworth

 

EXCELLENCE IN WRITING
sponsored by Red Publications

Winner: Flying High! By Anneliese Emmans Dean

Finalists: The Boy Who Went Magic by A P Winter
News from Nowhere by Jane Austin

 

RISING STAR
sponsored by Redrow

Winner: Herve Ishimwe Ntwali

Finalists: David Law
Kitty Rowe

 

CULTURAL CHAMPION

Joe Coates